Aileye yeni katılacak bebeğin gelişini heyecanla bekleme sürecinde hiçbir detayın atlanmadığı kusursuz bir bebek odası dizaynı oluşturmak, anne babaların hayatlarında yaşayacağı en keyifli anlardandır.

Ebeveynler için bebeklerine rüya gibi huzurlu bir atmosfer yaratmak, kolayca mışıl mışıl bir uykuya dalabileceği ve mutlulukla büyüyebileceği detaylarla hazırlanmış bir bebek odası hazırlamak en dikkat ettikleri konulardandır. Bebeğin gelişiyle birlikte ev içerisinde en keyifli, bir o kadarda dingin ve huzurlu bir atmosfere sahip bölüm olacak bebek odası için hayal ettiğiniz rüya gibi bir dekorasyon oluşturmanızı sağlayacak adımları sizler için hazırladık. İşte anne ve babalara ilham verecek bebek odası dizaynı için 6 adım:

Sağlığa Zarar Vermeyen Mobilya Seçmeye Özen Gösterin

Ebeveynler için bebeklerinin sağlığı her zaman kendilerinden bile önce gelmektedir. Korunmaya muhtaç olan bebekleri için anne ve babalar, her şeyin en iyisini yapmaya özen gösterirler. Yeni bir bebek odası dekorasyonu hazırlığında olan anne ve babalar bazen heyecanla bekledikleri çocuklarına kusursuz bir atmosfer hazırlamak isterken sadece tasarıma ve görselliğe kapılarak yanlış seçimlerde bulunabiliyorlar.

Bebek odası mobilyalarını seçerken ilk dikkat edilmesi gereken detay, kullanılan malzemelerin kalitesi ve bebek sağlığına zarar vermeyen içeriğe sahip olmasıdır. Kusursuz bir bebek odası dizaynı oluşturmak için yapacağınız tercihte, tasarımın ilgi çeken görselliğinden önce sağlıklı malzemelerden üretilmiş olduğuna önem vermelisiniz. Bebeğinizin huzurla büyümesi ve ebeveyn olarak daha rahat hissedebilmeniz için atacağınız ilk adım; bebeğinizin sağlığına zarar verebilecek türde boya ve plastik madde içermeyen, kalite standartlarına uygun üretilmiş mobilyaları tercih etmek olmalıdır.

Konsept Belirleyerek Dekorasyonun Atmosferini Oluşturun

Bebek odası hazırlığına başlarken, hayal ettiğiniz atmosferin genel hatlarını bir konsept belirleyerek oluşturun. Bebeğinizin sağlığı ve güvenliğini ön planda tutarak seçeceğiniz mobilyalarda ikinci adım olarak hangi konsepti tercih edeceğinize karar verin. Ardından dekorasyonu tamamlayan parçaları seçmeniz hayal ettiğiniz bebek odasını kusursuzca oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Sailing Baby

Bebeklerin duruluğunu yansıtan bembeyaz mobilyalarla natürel renklerin oluşturduğu yalın bir dekorasyon mu, bebeğinizin ilgisini çekecek figürlerle canlandırılmış bir oda mı, yoksa deniz, doğa ya da oyun arkadaşı olacak sevimli hayvanlardan oluşan bir tema mı seçeceğinize karar vererek bebeğinizin odasının genel havasını yaratın. Sizlere bebek odası dizaynı için konsept oluşturma konusunda fikir verebilecek tasarımlarımızdan Sailing Baby; figürleri, renk seçimleri ve çizgisel detaylarıyla sakin ama hayal dolu bir dünyayı yansıtan temaya güzel bir örnek olacaktır. Mavi ve ahşap renklerinin yumuşak tonlarının beyazla kusursuz bir denge içerisinde kullanıldığı bu takım göz yormayan dinlendirici bir etki yaratıyor. Tasarımda kullanılan renklerle oluşturulmuş sadelik, hayal gücünü geliştiren sevimli denizci figürleri ve çizgisel tasarımlarla birleştirilerek hareket kazandırılmıştır. Bu model, bebekler için sade olduğu kadar keyifli ve yaratıcı bir tema fikri olabilir.

Renklerin Büyüleyici Etkisini Kullanın

Bebek odası dizaynı oluştururken dekorasyonu ortaya çıkaran en önemli seçimlerdendir renkler. Hayal ettiğiniz bebek odası konseptinde hangi renkleri kullanabileceğinize karar verdikten sonra dekorasyonda dengeli ve uyum yakalayan bir hava oluşturacak şekilde seçtiğiniz renklere yer verin.

Tercih ettiğiniz bebek odası takımıyla uyum yakalayacak renk tonlarını kullanarak bütünlük sağlayın. İster seçtiğiniz takımdaki renkleri tamamlayacak daha açık ya da koyu benzer tonları seçebilir, isterseniz zıt renklerle istediğiniz alana vurgu yapabilirsiniz. Ama tercih ettiğiniz bebek odası takımı ile bütünlük sağlayacak tonları kullanmanız kusursuz bir dekorasyon için kurtarıcı bir öneri olacaktır. Oda içerisinde en fazla yere sahip ve göz önünde olan duvarlarda kullanacağınız renkleri koyu tonlardan ya da kalabalık ve renkli figürlere sahip duvar kağıtlarından seçmek yerine natürel tonları ya da canlı renklerin daha yumuşak tonlarını tercih edebilirsiniz. Böylece henüz yeni geldiği ortama adapte olmaya çalışan bebeğiniz için fazla yorucu ve dikkat çekecek renklerle uyku kalitesinde oluşabilecek olumsuz bir etkiyi ortadan kaldırmış olursunuz.

Küçük Detaylarla Masalsı Bir Hava Yaratın

Bebek odası dizaynı oluştururken dekorasyonun sahip olduğu atmosfere masalsı bir hava katmak için küçük detayları değerlendirin. Odanın genel dekorasyonuna farklı bir dokunuş yapacak etkiyi aksesuar, duvar kağıdı, cibinlik, ışıklandırma gibi detaylarla yaratabilirsiniz.

Rose Baby

Hem dekoratif amaçlı hem de bebeğinizin daha rahat uyumasına yardımcı olması için tercih edebileceğiniz cibinlik gibi bir parçayla bebek odasının atmosferine masalsı bir hava da katabilirsiniz. Cibinliğin bebek odası dizaynında yarattığı kusursuz etkiye örnek olarak koleksiyonumuzda bulunan Rose Baby, fikir oluşturması adına güzel bir öneri olacaktır. Bembeyaz tasarımıyla eşsiz görünüme sahip Rose Baby, zarif detaylarıyla da duru atmosferi tamamlıyor. Bebek karyolasında kullanılan küçük bir detay olarak cibinlik, bembeyaz saflığı yansıtan bu oda takımına masalsı bir hava katıyor. Siz de küçük detayların yarattığı görsel etkiyi bebek odası dizaynı için kullanarak, dekorasyonunuza sihirli bir dokunuş yapabilirsiniz.

Sevimli Aksesuarlarla Odasını Oyun Alanına Dönüştürün

Bebek odası dizaynı oluştururken renklerin, figürlerin, eğlenceli objelerin canlandıran etkisiyle odayı küçük bir oyun alanına dönüştürün. Gece aydınlatması tercihinizi odanın genel atmosferine uyum sağlayacak sevimli bir hayvan figüründen yana yapabilirsiniz. Bebeğiniz için gündüz de ilgi odağı haline gelecek bir obje olacaktır. Perde tutucularını klasik bir görünümden uzaklaştırarak bebeğinizin eğleneceği sevimli figürlere yer verebilir, baktığı birçok noktada keyif alacağı detaylar yaratabilirsiniz.

Duvarları Eğlenceli Bir Sergiye Çevirin

Bebeğinizin uykuya dalma aşamasında dikkatini dağıtmayacak bir duvar seçerek dekoratif raflar, öğretici görseller, küçük ve eğlenceli oyun arkadaşları olabilecek duvar tablolarına yer verebilirsiniz. Ya da tek bir duvarda bebeğinizi mutlu hissettirecek desenlere sahip duvar kağıdı kullanarak sade dekorasyona eğlenceli bir dokunuş yapabilirsiniz.