Çocuk odası dekorasyonu hazırlığında her bir ayrıntının düşünüldüğü ve güvenliği sağlanmış bir ortamda çocukların oynayarak, eğlenerek, öğrenerek büyümeleri; ebeveynlerin öncelikli olarak sağlamak istediği şartlardandır.

Çocuk odası dekorasyonu oluştururken, güvenli bir ortam yaratılması ve sağlıklı ürünlerin tercih edilmesinin ebeveynler için ilk sırada gelen önemli bir nokta olmasıyla birlikte oda içerisinde çocukların eğitici ve öğretici aktivitelerde bulunarak kişisel yeteneklerini motive edecek bir alana sahip olması da göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuk odası dekorasyonu hazırlığını belirli kriterlere önem vererek eksiksiz bir şekilde tamamlamak isteyen ebeveynler için hazırladığımız içeriğimizde, dikkat edilmesi gereken detaylara dair püf noktaları, sizlere yol gösterici olabilir. İşte dikkat etmeniz gereken ayrıntılar:

Yaşına ve Ruhuna Uygun Bir Dekorasyon Teması Belirleyin:

Çocuk odası dekorasyonu için seçeceğiniz tema, çocuğunuzun yaş grubuna hitap eden ve onun hayal dünyasından, beğenilerinden izler taşıyan tarzda olmalıdır. Bebek odasından çocuk odasına dönüştüreceğiniz bir dekorasyon yaratacaksanız, çocuğunuz sevdiği figürlere yer verebilir ya da yaratıcılığını, oynayacağı öğretici oyunlarla pekiştireceği detayları tercih edebilirsiniz. Sade bir dekorasyon seçmeyi düşünüyorsanız, odanın uygun bir bölümünde konumlandıracağınız çadırla oyun dünyasını yaratabilir ya da öğretici aktivitelerini yapmak için ilgisini çekecek bir masaya yer verebilirsiniz.

Okul çağında bir çocuk odası dekorasyonu oluşturma aşamasındaysanız, çocuğunuzun oturmaya başlayan zevk ve tercihlerinden yola çıkarak bir tema belirleyebilir ve onun için hem dinlenme hem oyun hem de çalışma alanı yaratabilirsiniz. Çocuğunuzun görünce mutlu olacağı, onu odasında aktivite yapma ve becerilerini geliştirme konusunda heyecanlandıracak detaylarla süslenmiş bir oda oluşturmak için çocuk odası takımını belirli bir temada seçebilir, duvarları çocuğunuzun zevkini yansıtan bir tablo gibi renklendirebilirsiniz. Eğer ergenliğe girmek üzere olan çocuğunuz için bir dekorasyon hazırlayacaksanız değişken bir ruh hali sürecine gireceği için çabuk sıkılacağı, her detayın aynı temayla hazırlandığı bir seçimden uzak durmanız çocuğunuzun ilk etapta çok beğendikten sonra değişen zevklerine göre odasından memnun olmamasını engellemiş olabilirsiniz. Bunun için her detayın tek bir konsepti yansıtmadığı ve yoğun şekilde kullanılmadığı daha sade temalar tercih edebilirsiniz. Ayrıca çocukların kendi zevklerine göre odalarında mobilyalarını değiştirebilme imkanı sunan akıllı mobilyalar kurtarıcı bir çözüm olarak değerlendirilebilir.

Hayal Dünyaları Gibi Geniş Alan Yaratmaya Çalışın

Çocuklar, özgürce oynayabildikleri, eğlenebildikleri, koşabildikleri, çalışabildikleri zaman daha rahat hissettikleri için gelişimleri de daha sağlıklı bir şekilde tamamlanır. Oda içerisinde kullanılmayan, küçüklüğünden kalan eşyaları ve artık ilgisini çekmeyen dekoratif parçaları saklamak yerine, odanın alanını daha da genişletmek için kaldırabilirsiniz.

New Tower

Bir diğer öneri olarak odada çok fazla yer kaplayacak ağır ve geniş formda çocuk odası mobilyaları yerine yer değişimi kolay ve ihtiyaca göre birbirine entegre edilebilecek modüler mobilyaları tercih edebilirsiniz. Çocuk odası dekorasyonu hazırlarken daha ferah ve çocuğunuzun kendini daha özgür hissederek aktivite yapabileceği bir alan yaratmak için oda içerisinde belirli bir bölümde tüm ihtiyaçlarını karşılayacağı bir köşe yaratarak ona özel bir dünya kurabilirsiniz. Sizlere fikir oluşturabilecek, Smart koleksiyonumuzdaki New Tower, çocuğunuza hem sıra dışı hem de keyifli bir alan yaratarak daha mutlu büyümesi için tasarlandı. Çocukların daha özgür hissettiği oda dekorasyonunu bu tarz bir çocuk odası modeliyle sağlayabilirsiniz.

Hem Dinlendirici Hem Dinamik: Renklerle Dengeyi Sağlayın

Çocuk odası dekorasyonu tıpkı çocukların dünyaları gibi renkli detaylardan oluşmalıdır. İster rengarenk ister sade ama ufak dokunuşlarla renklendirilmiş olsun çocuk odasının her bir köşesinde renklerin canlandıran etkisi hissedilmelidir. Kişisel gelişimlerini, ruh hallerini, yaratıcılıklarını ve daha birçok özelliklerini etkileyen renkleri çocukların odasında doğru bir şekilde uygulamak onların daha huzurlu ve mutlu bir ortamda büyümelerini sağlayacaktır.

Jasmin

Çocuk odası duvarlarında mutlaka açık ya da koyu tonlarda renklere bir bölümde yer verilmelidir. Duvar boyası ya da duvar kağıdı olarak duvarlardan en az birinde onları olumlu etkileyecek mavi, sarı, turuncu ya da yaratıcılıklarını harekete geçirecek açık mor tonlarına yer verebilirsiniz. Eğer duvarlar boya ya da kağıt kullanılarak canlandırılmış ve dekoratif tablolar, aksesuarlarla da zenginleştirilmişse çocuk odası mobilyası rengini daha yumuşak ve sade tonlarda seçerek hem canlılık hem de sakinlik veren bir atmosfer yaratabilirsiniz. Ya da sade renk ağırlıklı olup, yatak ayak ve baş kısmı gibi noktalarda farklı renklerin kullanıldığı çocuk odası mobilyası tercih ederek, renklerle hem dingin hem hareketli bir hava oluşturabilirsiniz. Bu fikrin kusursuzca uygulandığı Jasmin, sizlere ilham veren bir öneri olabilir. Beyaz rengin yoğunlukla kullanıldığı takımda yatak başlığı ve ayak kısmında yer verilen mavi tonu, çocuk odası takımında canlandırıcı bir etki yaratmaktadır. Aynı zamanda bu tarz sade ve duru bir çocuk odası tercih edenler için hareketli bir duvar kağıdı da odaya dinamik bir soluk getirecektir.

Hem Aydınlık Hem de Loş Hava Oluşturacak İki Ayrı Aydınlatma Tercih Edin

Pozitif bir hava oluşturmak ve çocukların sağlıklı bir şekilde büyümeleri için ışığın kullanımı çocuk odası dekorasyonu hazırlarken oldukça önemli bir detay olmaktadır. Hem ders hem de öğretici aktivitelerde bulunmak için kullandığı masasında rahat bir görüş alanı yaratmak için ışık oranını yüksek oranda sağlayacak bir tavan aydınlatması tercih etmelisiniz.

Gece uyumadan önce uyku hazırlığında ya da dinlenmek, kitap okumak gibi aktiviteler sırasında ise dinlendirici etki yaratacak daha loş bir ışık oranına sahip, komodin ya da çalışma masasında konumlandırabileceğiniz abajura çocuğunuzun odasında yer vermelisiniz. Böylece ihtiyaçlarını daha doğru tercihlerle karşılayarak oluşturduğunuz kusursuz dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.