Çocukların her ihtiyaçlarının sağlandığı sağlıklı bir ortamda büyümeleri ve sosyal becerilerini geliştirmelerini sağlayacak olanaklara sahip olmaları için oda dekorasyonları oldukça önemlidir. Ebeveynler, bu süreç içerisinde çocuk odası nasıl düzenlenir, sorusunu oldukça fazla detay ve kriteri göz önünde bulundurarak çözmeye çalışırlar.

Hiçbir detayın atlanmak istenmediği çocuk odası dizaynında ebeveynlerin, çocuklarının iyi bir uyku düzeni, dikkati sağlayan çalışma ortamı ve hayal dünyaları ile birlikte sosyal yönlerini de besleyecekleri aktivite alanı gibi temel gereksinimlerini karşılayacak düzene sahip bir oda tasarlamaları gerekmektedir. Bu sorumluluğun getirmiş olduğu her noktanın fazla düşünülmesi durumu, bazen karışıklık oluşmasına ve hayal edilenden uzakta bir çocuk odası dekorasyonunun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Çocukların alanını, görünmeyen bir hatla çizeceğiniz ve onlara ait bir yeni bir dünya kurabileceğiniz çocuk odası hazırlama süreci aslında görüldüğü kadar karmaşık değil. Bu süreçte yapacağınız dizaynı kolaylaştıracak önerilerimizi, sizlere fikir oluşturması adına hazırladık. İşte, sadece 6 adımda çocuk odası nasıl düzenlenir, birlikte göz atalım:

Dünyayı Keşfedebileceği Bir Konsept Oluşturun

Çocuk odası nasıl düzenlenir, nereden başlamalıyım, diye düşünüyorsanız ilk adım olarak; zamanının büyük çoğunluğunu geçireceği odasını ilgi çekici hale getirin. Nasıl mı? Bir konsept seçerek ve bu konsepti odanın atmosferinde uygulayarak dekorasyona başlayabilirsiniz. Çocuğunuzun dünyayı tanımasını sağlayacağı; her gün yeni bilgiler keşfederek yolculuğa çıkacağı dünya haritası konsepti güzel bir öneri olacaktır. Oda dekorasyonunda bu konsepti farklı noktalara yayarak kıtaları, ülkeleri, dünya şehirlerini, bu ülkelere dair pek çok bilgiyi öğrenmeye teşvik edebilirsiniz.

My World

İlgi çekici olduğu kadar öğretici nitelikte olan bu temanın işlendiği My World, çocuğunuz için her gün yeni bir bilginin kapısını aralamasını sağlayacaktır. Çalışma masası, gardırop, komodin yüzeylerinde kullanılan dünya haritası çizimini, odanın duvarlarında yer verebileceğiniz dünyanın farklı yerlerinde bulunan şehirlerini sergileyen tablolarla destekleyebilirsiniz. Perde ve yatak örtüsü gibi tamamlayıcı parçalarda da dünya şehirlerinin simgelerini kullanabilir böylece pek çok şehir ve kültür hakkında bilgi edinmesini kolaylaştırabilirsiniz. Temasının farklılığını, uyumlu renkleri ve modern tasarımıyla birleştiren My World, içi açıcı bir atmosfer yaratmanızı sağlayan bir görselliğe sahip. Hem tasarım olarak hem de kullanışlılık açısından çocuğunuzun ilgisini çekerken faydalı bilgiler edinmesini sağlayacak bu tarzda konsepte sahip çocuk odası takımlarını tercih edebilirsiniz.

Odasında Okumaya Teşvik Eden Bir Nokta Oluşturun

Çocuklar büyüme çağında pek çok açıdan gelişimlerini sağlarken odaları, hem sosyal anlamda hem de bilişsel anlamda onların gerçekleştireceği aktiviteler için uygun atmosfere sahip olmalıdır. Okuma, çocukların çok küçük yaşlarda başlaması ve alışkanlık edinmeleri gereken en temel aktivitelerden olduğu için ve gelişim sürecinde pek çok şeyi keşfederek anlamaya başladıkları için sıklıkla okuma etkinliği yaparak bu süreci verimli bir şekilde geçirmeleri gerekmektedir.

Genesis

Kitaplarına kolaylıkla ulaşacağı, göz önünde bulunan bir kitaplığa odada yer vermek; çocuk odası nasıl düzenlenir, diye fikir arayan ebeveynler için yapılması gereken ikinci adım olmalıdır. Bu nedenle ebeveynler oda dekorasyonunda, çocuklarını okuma etkinliği için harekete geçirecek ve keyifle bu aktiviteyi yapmak isteyecekleri köşe yaratabilirler. Uzun ve büyük bir kitaplık ile yine kitapların yerleştirilebileceği ayrı bölmelerden oluşan raflara yatağın başucunda yer verilen Genesis, okuma aktiviteleri için çocuğunuzu harekete geçirecek bir köşe oluşturmanızı sağlayabilir. Uyumadan önce ya da yatağında dinlenirken keyifle okuma etkinliğini gerçekleştirebileceği tasarımı ile Genesis, ideal bir öneri olacaktır. Birçok modülünün bir arada kullanıldığı ilgi çekici tasarımı ile çocuğunuzu okumaya teşvik ederken alan tasarrufu sağlayan fonksiyonel yapısıyla da ferah bir çocuk odası oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Tamamlayıcı Detaylarla Bütünlük Sağlayın

Her detayıyla kusursuz özelliklere sahip çocuk odası nasıl düzenlenir, sorusu için yapmamız gereken üçüncü adım, dekorasyonu tamamlayan detaylarda süreklilik ve bütünlük oluşturulmasıdır. Çocuk odası için oldukça önemli bir nokta olan aydınlatma seçiminden duvarları renklendiren aksesuarlara, renk tercihinden halı ve perde uyumuna pek çok parçada odanın temasına uygun tercihlerde bulunmak; göz yormayan bir atmosfer yaratmanızı kolaylaştıracaktır.

Sailing Tavan Lambası

Tamamlayıcı parçalarda temaya uyum sağlamanıza yardımcı olacak bir öneri olarak aydınlatma seçimi için Sailing Tavan Lambası, denizci teması işlenmiş bir çocuk odası için bütünlük sağlayan bir seçim olacaktır. Çocuk odası takımının modüllerinde işlenen denizci temasına dekorasyon içerisinde süreklilik sağlayan çapa sembollü tasarımı, mavi ve beyaz renk kullanımı ve aşağı doğru sarkıt halinde kullanılmış halat görünümünü çağrıştıran ipleri ile odanın atmosferine kusursuz bir uyum sağlıyor. Duvarları süsleyen gemi temasının işlendiği aksesuarla da oluşturduğu bütünlük, göz yormayan geçişleri ile ilgi çekici bir dekorasyon yaratılmasını sağlamaktadır.

Renk Kullanımında Yumuşak Geçişler Yapın

Çocuk odasında renk kullanımı nasıl olmalı, uyumlu renklerle çocuk odası nasıl düzenlenir, diye düşünen ebeveynler için Lucia, pastel tonların dengeyle oda içerisine yayılarak kullanıldığı göz alıcı etkisiyle kusursuz bir öneri olacaktır.  Dekorasyon önerimizde verdiğimiz oda takımında olduğu gibi çocuk odası içerisinde sağlanan renk uyumu, dingin ve huzurlu bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Lucia

Yatak başlığı ve ayak kısmında kullanılan pastel pembe tonları, hem modüllerin beyazı hem de sandalye kumaşındaki bir ton daha açık pembe rengi ile yumuşak bir geçiş yapılarak kullanılmıştır. Bu renk tonlarının kullanıldığı bir oda dekorasyonu oluşturmayı düşünüyorsanız yapacağınız perde seçiminde, odada kullanılan renklerin bir ton açığını tercih ederek hem bütünlüğü sağlayabilir hem de çocuğunuz için daha aydınlık bir atmosfer yaratabilirsiniz. Halı ve yatak örtüsünde de benzer renk uygulamalarını yaparak dingin ve sakinlik hissi veren bir oda dekorasyonu ortaya çıkarabilirsiniz.

Düzenleyici Raf ve Kutularla Daha Fazla Alan Yaratın

Çocukların gelişim dönemlerinde odaları oyuncaklarla ve materyallerle çevrilmiş aktivite alanlarına dönüşmektedir. Bu süreç içerisinde pek çok eşya ve aktivite materyalleri oda içerisine saçılmış bir hal almaktadır. Çocukların yaratıcılıkları için dağınık ortam besleyici bir durum olsa da çocuklara kendi alanını bilme yetisinin kazandırılması ve daha rahat bir alan sağlamak için odayı toparlamaya yardımcı ürünler tercih edilebilir. Kolayca çocuk odası nasıl düzenlenir, sorusu için ebeveynlere güzel bir öneri olarak yatak altlarında saklanabilecek, çocukların oyun materyallerini koyabilecekleri kutular ve duvarlara dekoratif görünüm de sağlayacak rafları tercih etmelerini söyleyebiliriz. Böylece çocuklar aktivitelerinden sonra hem bilinç kazanmak hem de daha geniş bir alanda ferahlığı hissetmek için kendi eşyalarını düzenleyebilirer.

Duvarlara Renkli Dokunuşlar Yapın

Çocukların hayal dünyaları gibi renkli bir atmosfer yaratmak için çocuk odası nasıl düzenlenir, merak ediyorsanız son adım olarak dekorasyonu, duvarlara renk katarak tamamlayabilirsiniz. Minimal figürlü renkli duvar kağıtları, hayal gücünü geliştiren renkli tablolar, odanın temasına uygun duvar süsleri ve raflar bu fikri uygulamak için ideal seçenekler olacaktır.

Çocuk odası düzenleme konusunda sizlere farklı fikirler sunabilecek, “Çocuk Odası Hazırlığında Dikkat Etmeniz Gerekenler” yazımıza da göz atabilirsiniz.