Ev dekorasyonunda en çok özenilen ve en fazla detaya yer verilen alanların başında salon gelmektedir. Misafirlerin ağırlandığı, arkadaş ve ailelerin buluşma noktası olan salonda; mobilya tercihinden yer zemini seçimine, halı türünden perdelerin kumaşına, aksesuarlardan duvar rengine kadar her detay, oluşturulacak atmosfer için önemlidir. Salonunuzda seçtiğiniz tarzı uygularken, oluşturulacak havayı tamamlayan detaylardan biri de koltuk takımı renk uyumu olacaktır. Salonunuzun havasına uyum katacak renk tercihleri ve dekorasyon önerilerini sizler için hazırladık:

Bütünlüğü, Koltuk Rengi Ve Mobilya Tarzı İle Sağlayın

Ev sahipleri, konukların ağırlandığı ortamda her detayın güzel düşünülmüş olmasını ve tarzlarını en iyi şekilde dekorasyon seçimlerine yansıtmak isterler. Salonunuzda kullanacağınız her detay ile dekorasyonun bütünlüğünü tamamlayan ufak dokunuşları belirlemiş olursunuz. Salonda tercih edeceğiniz koltuk rengi ile mobilyalarınızın renk tonu ve formu uyum yakalamalıdır. Klasik tarzda bir salon hayal ediyorsanız büyük formlarda ve koyu renk tonlarında tercih edeceğiniz mobilyalarınızı açık tonlardaki koltuk renkleri ile tamamlayabilirsiniz. Salonunuzdaki havayı dengelemek için koyu renk mobilyalarınıza çok yakışacak açık tonlardaki koltuk renklerini seçerek ortamın aydınlık seviyesini arttırabilirsiniz. Koltuklarınıza renk katmak isterseniz bordo gibi ağır tonlardaki kırlentler, klasik mobilyalarınıza uyum sağlayacaktır. Salonunuzda modern bir hava oluşturmak istiyorsanız, gri tonlarındaki koltuklar ile ince formda çizgisel detaylara sahip mobilyalar tercih edilebilir. Daha canlı bir dekorasyon oluşturmak isterseniz koltuklarınızda dinamik ve parlak tonlarda renklere yer verebilirsiniz. Koltuk takımı renk uyumu oluştururken seçeceğiniz mobilyaların tarzı da renkler ile birbirini tamamlamalıdır.

Koltuklarınızda Farklı Renklere Yer Verin

Salon takımınızda seçtiğiniz tarza göre birbirini tamamlayacak tonlarda pek çok renge yer vererek ortamı sıradanlıktan kurtarabilir ve farklılığı ile uyumu yakalamış bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Evde olduğu süre içerisinde zamanının büyük çoğunluğunu salonda geçiren ve bulunduğu ortama renklerle enerji katmak isteyenler koltuk takımında tek bir renktense farklı tonlara yer veren seçimler yapabilir.

Dora Oturma Grubu

Sadelik ve sıradan görünüşten uzaklaşmayı tercih edenler için değişik tonlardaki renklerin kullanımıyla yaratılan uyumu, Dora Oturma Grubu ile oluşturulmuş konseptte görebilirsiniz. Koltuk takımı renk uyumu oluşturulurken birbirlerine yakışacak tonlarda renkler seçilmelidir. Koltuk takımında kullanılacak hem dekoratif hem de konforlu oturmanızı sağlayan kırlentlerin renk ve desenleri de koltukların döşemesi için seçilen renklere uyum sağlayarak bütünlük oluşturmalıdır.

Duvarlar Koltuklarınızla Ahenk Oluştursun

Odanızın havasını ve tarzını duvarlarınızda tercih ettiğiniz tonlar ile destekleyerek oluşturabilirsiniz. Salonunuzun şekline ve genişliğine göre seçeceğiniz duvar rengi odayı daha kullanışlı gösterecektir. Aynı zamanda koltuklarınızın döşemesinde kullanılan renklerin duvarınızla kontrastının uyumu odada istediğiniz atmosferi oluşturmanıza yardım edecektir. Çok geniş salonlarda ortamı daha sıcak ve samimi göstermek için bir ya da iki duvarda koyu tonlarda gri, bordo, kahve renkleri seçilerek bu renklere uyum sağlayacak koltuk döşeme seçenekleri değerlendirilebilir.

Anna Oturma Grubu

Koyu renk duvarın koltukların arka fonunda uyum yaratmış kullanımına web sitemizde bulunan Anna Oturma Grubu güzel bir örnek olacaktır. Daha küçük bir salona sahipseniz ve koyu renk koltuk takımı kullanarak ortamı ferah göstermek istiyorsanız açık ve pastel tonlarını duvarlarınızda tercih edebilir, odanızı olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz. Salonunuzun dekorasyonunu, koltuk takımı renk uyumu ile duvarlarınıza da yansıtarak tamamlayabilirsiniz.

Koltuklarınızın Uyumu Halı ve Yer Zeminine Yansısın

Koltuk takımı renk uyumu ile salonun genel atmosferini oluştururken kullandığınız yer zemini ve halı da renk tonu ve desen açısından tamamlayıcı olmaktadır. Salonda tercih ettiğiniz ağırlıklı renklere halı seçiminde de yer verdiğinizde aynı rengin çok fazla detayda bir arada kullanılmış olması gözünüzü yorabilir ve çok şık bir hava yaratmayabilir. Salonunuzdaki genel uyumu ve hayal ettiğiniz tarzı oluştururken koltuk takımının renklerini tamamlayacak renk tonlarını içeren halılar tercih edebilirsiniz. Koltuk takımınız açık tonlarda ise ortamdaki detay ve aksesuarlara uyum sağlayacak koyu tonlarda bir halı seçebilirsiniz. Koyu tonlarda koltuk takımı renklerine sahipseniz; koyu renk halı tercih ettiğiniz zaman ortamı yoğun göstererek daha küçük ve sıcak görünmesini sağlayabilirsiniz, açık renk halı seçtiğinizde ise salonunuzu daha ferah ve olduğundan geniş gösterirsiniz. Salonunuzda yoğun bir görünüm elde etmek istiyorsanız koyu tonlardaki yer zemini olarak seçtiğiniz parkelerinize, koyu tonlarda koltuk takımı seçebilirsiniz. Daha sade bir hava ile oluşturulmuş dekorasyondan yanaysanız açık tonlardaki mobilyalarınızı beyaz ve açık gri parke ile tamamlayabilirsiniz. Ya da açık renk tercih ettiğiniz koltuk takımınızı salon içerisinde ön plana çıkaracak koyu renk parke seçebilirsiniz.