Oturma odası, ev içerisinde dekorasyon olarak hem çok özenilen hem de en rahat hissettiren keyif alanlarındandır. Gün içerisinde en çok zamanın geçirildiği ve keyifli anların ağırlandığı oturma odası dekorasyonu oluşturulurken hem şıklığı hem de rahatlığı bir araya getiren seçimler yapılmalıdır.

Oturma odası dekorasyonu yaratırken oluşturacağınız konsept, renkler, tamamlayıcı detaylar ve aksesuarlar uyum içerisinde bir bütünlük oluşturmalıdır. En keyifli yaşam alanınızın dizaynını oluştururken sizlere fikir verecek oturma odası tasarımları için hazırladığımız tüyolarımız:

Spor Mu Klasik Mi? Dekorasyon Stilinizi Belirleyin:

Günümüzde ev mimarilerinde yaygınlaşan daha küçük ve samimi alan anlayışı, odalar için ayrılan alanların küçülmesine neden olmuştur. Ev içerisinde oturma odası ve salonu ayrı şekilde konumlandırabileceğiniz alanınız varsa dekorasyon stilinizi de bu kritere göre oluşturabilirsiniz. Misafirlerinizi ağırlayacağınız salon bölümünde daha şık, keskin hatlara sahip tasarımlar tercih edebilirsiniz. Koltuk takımı ve diğer mobilyalarınızda klasik seçimler yaptığınız zaman, salonda her gün vakit geçirilmediği için rahatlığı ön planda tutmanıza gerek kalmayacaktır.

Ancak ev içerisinde salon için ayrı bir oda ayıracak kadar yeterli alana sahip değilseniz dekorasyonunuzun temelini oluşturan tarz seçiminizi yaparken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekebilir. Hem salon hem de gün içerisinde yoğunlukla kullanacağınız oturma odası olarak dekorasyonunu oluşturacağınız odanın iki işleve de sahip olması avantaj sağlayacaktır. Hem misafirlerinizi ağırlayacağınız hem de günün yorgunluğunu atıp keyifli anlar paylaşacağınız oturma odanızda şık bir görünüm sunarken rahatlığı da dikkate alarak seçimler yapmalısınız.

Spor formlarda oluşturulan oturma odası tasarımları hem şık hem de rahatlığı bir araya getirerek dekorasyon tarzınızı belirlemenizi sağlayacaktır. Daha rahat oturuma sahip koltuk takımı seçerek gün içerisinde zaman geçireceğiniz alanınızda konfor sağlayabilirsiniz. Konsol ve yemek masası gibi mobilyaları ise ince form ve şık görünüme sahip tasarımlardan seçerek misafirlerinizi ağırladığınız salon havasını yaratabilirsiniz.

Kendinize Bir Köşe Yaratın:

Oturma odanızda klasik anlayışın dışında, tasarımıyla tek başına göz kamaştıran köşe takımı seçerek size özel bir köşe yaratabilirsiniz. Köşe takımınızı berjer ile tamamlayarak sıcak ve samimi bir atmosfer oluşturacak oturma grubunuzu yaratabilirsiniz.

Nirva Köşe Takımı

Köşe takımınız, hem stili ile şık bir dekorasyon oluşturabilir hem de rahat ve geniş yapısıyla dinlenmenizi sağlarken misafirlerinizle de keyifli ve samimi bir atmosferde bir araya gelmeyi sağlayabilir. Böylece iki ihtiyacınızı da karşılayan işlevsel bir seçim yapmış olursunuz. Hem samimi hem de şık oturma odası tasarımları nasıl yaratılır, diye merak edenlerdenseniz koleksiyonumuzun çarpıcı parçalarından olan Nirva Köşe Takımı güzel bir öneri olacaktır. Kullanışlı yapısını mükemmel tasarımıyla birleştiren bu takım evinizin tek başına parlayan yıldızı olacak.

Renkleri Dekorasyonunuzla Bütünleştirin:

Oturma odası, en fazla zaman geçirilen kimi zaman misafirlerin ağırlandığı bir alan olduğu için mobilyalarınızda çok göz yormayan seçimler yapmak dengeli bir atmosfer yaratmanıza avantaj sağlayacaktır.

Vivian Oturma Grubu

Duvar renkleri ve mobilyalarınızda yapacağınız renk tercihi birbirini tamamlayıcı olmalıdır. Mobilyalarınızda koyu renk tercih ettiğinizde duvarlarınızda açık renkler kullanarak aydınlık hava yaratabilirsiniz. Renk uyumu ile oluşturulmuş oturma odası tasarımları, dekorasyonunuzda şıklığı ön plana çıkarmanızı sağlayacaktır. Koltuk takımlarında yakalanan renk uyumu, oturma odasının genel atmosferini oluşturacaktır. Farklı renklerle oluşturulmuş samimi oturma odası dekorasyonu için örnek olabilecek Vivian Oturma Grubu, sıcak tonları ile hem içinizi ısıtacak hem de yarattığı uyumla bütünlük sağlayacak.

Tamamlayıcı Detaylar Ve Aksesuarlarda Minimal Seçimler Yapın:

Oturma odasında hem zarif ve şık hem de samimi bir atmosfer yaratmak istiyorsanız, dekorasyonu tamamlayan detaylar ve aksesuarları minimal tarzda seçmelisiniz. Fazla detaylarla göz yormayacak minimal oturma odası tasarımları sadeliği ve şıklığı bir araya getirmenizi sağlayacaktır.

Tamamlayıcı detaylardan olan perdelerde az desenli ve düz çizgilere sahip seçimler oturma odasında hayal ettiğiniz minimal tarzı desteklemenizi sağlayacaktır. Halı seçiminde ise çok büyük ebatlara sahip olmayan daha küçük formda seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Oturma odası dekorasyonunuzun bütünlüğünü sağlayan aksesuarlarda ise minimal hatlara sahip tasarımları tercih etmeniz karışık bir atmosfer oluşturmanızı önleyerek yalın bir hava yaratmanızı sağlayacaktır.